Yükleniyor

Skeet Poligonu

Bir skeet poligonunda plakların çıkış noktası olan yüksek ve alçak kulenin, sporcunun atış noktası olan 8 istasyonun yerleşimi ve ölçüler aşağıdaki gibidir. 

19,2 m yarıçaplı bir dairenin yayı şeklindeki poligonda, yay üzerindeki 7 noktada ve iki kulenin orta noktasında olmak üzere 8 farklı istasyon bulunur. Plaklar ise yayın iki ucunda bulunan, biri yüksek diğeri alçak iki kuleden, dairenin merkez noktasının 4,6 m. üzerinden geçecek şekilde fırlatılır. Plaklar 67-69 m. aralığında mesafeye düşecek ve dublelerde orta nokta üzerinden aynı anda geçecek şekilde ayarlanır. 

İstanbul, İzmir, Konya, Bursa, Bolu, Kahramanmaraş, Adıyaman, Manisa, Mersin, Adana ve Eskişehir trap-skeet poligonu bulunan illerimizdir. Bu iller aynı zamanda yerel yarışmalar düzenleyebilen, ulusal yarışmalara sporcu gönderen, atıcılık kulüplerinin bulunduğu illerdir. Aşağıda 5 poligonundan birini gördüğünüz Mersin Erdemli Atış Poligonu, 17. Akdeniz Oyunları için inşa edilmiş, sonrasında atıcılık sporunun ülkemizdeki merkezi haline gelmiş dünya standartlarında bir tesistir. Tesiste aynı zamanda havalı ve ateşli silah poligonları da bulunmaktadır. 2016 yılında inşa edilerek hizmete açılan yeni Bursa poligonunun yanı sıra Eskişehir ve Konya poligonları da modernize edilerek ülkemize dünya standartlarında modern poligonlar kazandırılmıştır.

Modernize edilen Konya poligonumuz çevresel uyumu ve ülkemizin dört bir yanından gelen sporculara kolaylık sağlayan konumuyla Türkiye Olimpik Hazırlık Merkezi bünyesinde yetiştirilen genç sporcularımız için eğitim sahası haline getirilmiştir.