Yükleniyor

Yarışmalar

Uluslararası Atıcılık Federasyonun (ISSF) belirlediği olimpik branşlardan olan havalı tabanca ve havalı tüfek yarışmaları kapalı 10 metre atış poligonlarında ve desteksiz/ayakta atış pozisyonunda düzenlenmektedir. Ülkemizde yıldızlar ve minikler kategorisinde de gerçekleştirilen havalı silah yarışmaları, Uluslararası yarışmalarda büyükler ve gençler kategorilerinde yapılmaktadır. 

Kategorilerine göre atım sayılarının değiştiği havalı silahlar disiplininde büyük-genç tabanca ve tüfek kategorilerinde atım sayısı "60", müsabaka süresi 1 saat 15 dk., yıldız tabanca ve tüfek kategorilerinde atım sayısı "40", müsabaka süresi "50" dk., minikler tabanca ve tüfek kategorisinde atım sayısı "30" müsabaka süresi "50" dk. olarak belirlenmiştir.

Atıcılık sporunda ciddi manada fiziksel ve zihinsel kondisyona ihtiyaç vardır.

Tüm yarışmalar, ISSF Genel Mevzuatı ve geçerli ISSF Müsabaka Kuralları ile birlikte Türkiye Atıcılık ve Avcılık Federasyonu′nun ilgili yönetmelik ve talimatlarına göre düzenlenmekte olup, yarışmalar görevli hakemlerce yönetilmektedir.

Eleme yarışmaları sonuçlarına göre en iyi ilk sekiz puanı elde eden sporcular final yarışmasına katılma hakkı elde ederler.

Final yarışmasında 5'er atışlık 2 seriden sonra tekli atışlara geçilir. Tekli atışlarda her atış hakem komutuyla 50 sn. içerisinde yapılır ve her iki atışın sonunda toplamda en düşük skorlu sporcunun elendiği final yarışması, bronz, gümüş ve altın madalya sahipleri belli olana kadar devam eder. Yıldızlar ve minikler kategorilerinde final yarışmaları yapılmamakta olup, sıralama ve derecelendirmeler eleme yarışmaları sonucuna göre belirlenmektedir.